Odrobina rozrywki
przeplatana osobistymi
wywodami nad rzeczami
wszelako interesującymi.

Odrobina rozrywki przeplatana osobistymi
wywodami nad rzeczami wszelako interes
ującymi

niedziela, 18 grudnia 2011

Playstation 3 - poradnik zakupowy (model 2500 vs 3000)

Posted by Infi on 14:40

Na rynku od niedawna pojawił się nowy (tańszy) model konsoli od Sony. Seria 3000 z pozoru bardzo podobna do swojej poprzedniczki, różni się jednak dość istotnie. Czy zmiany są aż tak poważne, by zastanowić się nad z pozoru prostym wyborem sprzętu do wirtualnej rozrywki? Zapraszam do artykułu...W lipcu tego roku Sony wypuściło kolejny model swojej konsoli Playstation 3. Na 1 rzut oka nie różni się on niczym od swojej poprzedniczki (modelu 2500). Nieświadomy zmian jakie zaszły w nowej serii zakupiłem model z serii 3000 i dopiero po jego odpaleniu stwierdziłem, że czegoś tutaj brakuje. W związku z tym zacząłem przeglądać zagraniczne fora w poszukiwaniu odpowiedzi. Okazało się, że producent nie tylko wprowadził "poprawki" kosmetyczne, lecz także zmodyfikował wnętrze konsoli. Poniżej przedstawiam listę zmian:

1. Zmiany wizualne:
- usunięte zostały diody podświetlające na biało przyciski "Włącz/Wyłącz", "Wysuń płytę",
- usunięto diodę znajdująca się przy napędzie, sygnalizującą jego działanie
- usunięto diodę od WiFi, znajdująca się koło diody dysku twardego
- dodatkowo napis SONY został wtłoczony w konsolę (w wersji 2500 jest on biały na powierzchni)
- materiał znajdujący się przy przyciskach zamieniono ze szklanego na matowy szklano podobny
- logo PS zamieniono z trójwymiarowego na płaski napis

CECH-2504b
CECH-2504b
CECH-3004b


2. Zmiany techniczne:
- Usunięto kilka "zbędnych" fragmentów płyty głównej
- Usunięto możliwość odtwarzania filmów blu-ray w HD przez złącze Component
- Zmniejszono rozmiar wentylatora chłodzącego ze 120mm do 80mm
Płyty główne: CECH-3000 vs CECH-2500

Zwróćmy teraz uwagę na jakość wykonania wnętrza obu konsol 

Najpierw starsza wersja 2500:
CECH-2500
CECH-2500


Teraz nowa wersja 3000:
CECH-3000
Nowsza wersja wygląda na zbudowaną z gorszej jakości materiałów.

Ale jaki był właściwie cel tych wszystkich zmian? Otóż dzięki wprowadzonym poprawkom, Sony zmniejszyło pobór mocy nowej konsoli (aż) o 3-5W oraz jej wagę o ok. 400g. Brzmi zachęcająco prawda? Niestety poza plusami są również minusy. Pierwszym z nich (i mniej znaczącym) jest gorszy wizualny odbiór (brak diód oraz gorsza jakość stosowanego materiału). Drugim natomiast (bardzo ważnym) jest zmniejszenie rozmiarów wentylatora (a tym samym fabryczne podkręcenie jego obrotów - RPM), który nadal musi chłodzić te same podzespoły, co powoduje, że nowa konsola jest zauważalnie głośniejsza.

Oznaczenia seryjne modeli:
2504a - model 160gb
2504b - model 320gb (ten polecam, ponieważ jest to ostatni nie okrojony model ps3)
3004a - model 160gb
3004b - model 320gb

Podsumowując:
Uważam, że zmiany wprowadzone przez Sony nie są warte otrzymanego efektu. Minimalna oszczędność w poborze energii oraz nieco mniejsza waga nie rekompensują nam wyższego poziomu hałasu, gorszego efektu wizualnego oraz niższej jakości materiałów zastosowanych w produkcji. Dlatego polecam każdemu przed zakupem sprawdzenie modelu konsoli. Znajdziemy go na pudełku (we wskazanym na zdjęciu miejscu):


Model polecany (tj. CECH-2504b), na który wymieniłem swój świeżo zakupiony jest coraz trudniej dostępny - ja nabyłem wersję z grą Motorstorm. Najczęściej można go spotkać w małych sklepach na aukcjach Allegro. W dużych sieciach (Media Markt, Saturn) znajdziemy już tylko i wyłącznie modele z serii 3000 (np. z grą Uncharted 3 w zestawie). Mimo wszystko uważam, że warto poświęcić trochę czasu i znaleźć produkt nie wybrakowany oraz w pełni funkcjonalny, bo przecież płacimy nie wybrakowanymi pieniędzmi?

© INFI

6 komentarze:

Nie zzgadzam się do końca z tą opinią. Mam model 3000 od dwóch lat i nie mam z nią żadnych problemów. Producent pozbył się kilku podzespołów diod oraz filmów hd przez component. Diody strasznie się grzeją. Po co większy wentylator skoro taki wystarczy? Chwyć w dłoń żarówkę Led 5W i zobacz czy jest zimna. Będzie ciepła a nawet gorąca. Konsola z tym wentylatorem chodzi cicho nie grzeje się.
Polecam ten model

mam ten model który autor poleca ale wersji 160gb, chodzi 4 lata bezproblemowo, a juz myslalem ze ten 3000 bedzie lepszy ;d

Dziękuję za rzetelny tekst, który rozwiał moje wątpliwości i zadecydował o zakupie właśnie wersji 2504B. Internet potrzebuje takich ludzi i ich blogów. :)

W zyciu! nie polecam CECH 2504b. Kompletne dno tytuly typu uncharted od 1 do 3 nie chodza to samo z GoW-em. Tragrdia odradzam ten model...

Aniu jak coś ci nie chodzi to tylko dlatego,że jesteś lamerką.Wystarczy zaktualizować oprogramowanie konsoli i wszystko rusza.

dokładnie potwierdzam model CECH 2504 jest najlepszą wersją PS3

Prześlij komentarz

  • RSS
  • Facebook - Fanpage
  • Pajacyk
  • YouTube
  • New Scientist
  • Getionary

Wyrocznia